Hrádek Lampelberg byl zbudován v roce 1860 na nejvyšším místě v okolí pro jaroslavického pána. Novoromantická stavba sloužila jako vinařská búda, pod věžičkou byla totiž místnost pro hotaře – strážce vinic a maštal pro koně.

Lampelberg dnes slouží jako vinný hrádek, kde je od začátku června do poloviny září denně otevřena degustační místnost nabízející ochtunávku vín Vinařství LAHOFER a vyhlídková terasa. Z ní je díky poloze hrádku nádherný výhled na okolní vinice i do sousedního Rakouska.

V okolí vinného hrádku Lampelberg se rozkládá několik viničních tratí, a to Lampelberg, Šác, Dolina a Vinná hora. Všechny leží v katastru vinařské obce Vrbovec.

První keře vinné révy v oblasti vysadili pravděpodobně kolem roku 1230 němečtí kolonisté z rýnské oblasti, kteří se usadili ve Vrbovci na pozvání louckých premonstrátů. Zvláště svahy v okolí hrádku pak byly v minulosti využívány také jako pastviny pro ovce, kozy a skot. Po druhé světové válce tu však v souvislosti s vysídlením obce Ječmeniště po uzavření hranic došlo k ukončení pastevectví.

Hrádek Lampelberg v zimním období
Hrádek Lampelberg

Na svazích v okolí v okolí Lampelbergu se dosud zachovalo terasování jako pozůstatek socialistického zemědělství. Protože lokalita patřila a stále patří mezi vyhlášené viniční polohy, proběhl zde pokus o výsadbu vinic na svazích přímo pod Lampelbergem. Do dnešních dnů se místy zachovaly staré hlavy révy. Úzké a obtížně přístupné terasy ale byly relativně brzy opuštěny pro nerentabilnost.

Turistická vizitka – Vinný hrádek Lampelberg

Vizitka
Turistická známka – Hrádek Lampelberg

Na 119 hektarech vinohradů v okolí hrádku pěstuje dnes firma Vinice LAHOFER především odrůdy Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské modré, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Svatovařinecké, ze kterých vznikají výtečná přívlastková vína. Kromě těchto nejčastějších odrůd se ale na svazích v okolí Lampelbergu daří i odrůdám Müller Thurgau, Tramín červený, Neuburské, Muškát moravský, Sauvignon, Zweigeltrebe, Merlot, Ruladské bílé, Veltlínské červené rané či Chardonnay.

Zdroj: materiály firmy Vinařství LAHOFER