Pokud si chcete udělat výlet na Vranovský zámek nebo přehradu, určitě doporučujeme zastavit se i v údolí u řeky Dyje. Nejen, že je zde nádherný výhled na Vranovský zámek, ale můžete se projít a poznat krásná zákoutí Vranova nad Dyjí. Pokud zvolíte tuto trasu, tak budete procházet i přes Národní park, kde budete přecházet visutou lávku.

deti | Památky Znojmo, Trasy a cyklotrasy Znojmo - Turistický průvodce
Vhodné pro děti
walking | Památky Znojmo, Trasy a cyklotrasy Znojmo - Turistický průvodce
Vhodné pro Nordic Walking
Auto | Turistický průvodce pro Znojmo | památky, zajímavosti, trasy
Nebezpečí střetu s autem

Turistická trasa – Vranovem okolo řeky Dyje

Co je na trase k vidění – návštěvní místa:

  • údolí řeky Dyje
  • Kaple svaté Heleny
  • Ledové sluje
  • Hamerské vrásy
  • Zámek Vranov nad Dyjí

Celková délka trasy je zhruba 4 kilomety

My jsme naši cestu začali kousek od parkoviště na náměstí ve Vranově. Sešli jsme pod restaurací dolů a prvně se šli podívat na splav a náhon, ale hned nás uchvátil pohled na Vranovský zámek. Už jsme byli na zámku mnohokrát, ten výhled shora známe, ale pohled odspodu byl jiný. Občerstvili jsme se a bylo načase se vydat na náš naplánovaný malý okruh.


Vydáte se podél řeky a u prvního mostu zahnete do leva, kde projdete jednou z nejhezčích částí Vranova a to konkrétně Vranovskými Benátkami. Vy půjdete i dále po toku řeky a po levé straně uvidítě mohutné masy kamenů, které nejsou úplně tipické pro klasické skály. Je to kvůli tomu, že tyto skalnaté útvary vznikly vrásněním a proto se jim říká Hamerské vrásy (víc se dozvíte v článku po rozkliku odkazu pozn. redakce).


Po chvilce chůze se dostanete na konec Vranova a vejdete do Národního parku. Je třeba se zde chovat ohleduplně. Roste a žije v něm mnoho již ohrožených druhů zvířat a rostlin. Lesní cesta vás dovede podél řeky až k visuté lávce, kterou přejdete a vydáte se proti proudu řeky, zpět do Vranova. Naskytne se vám spoustu výhledů na les a řeku Dyji. Určitě je fajn se zastavit a pozorovat plynoucí vodu nebo kačeny, kterých je podél trasy hodně. Proti proudu řeky se dostanete zpět do Vranova, kde uvidíte most, který byl vedle Vranovských Benátek. Přes tento most se dáte zpět na místo, kde jsme dnešní toulání započali.

Děti se mohou ještě zabavit na dětském hřišti a vy si můžete dát svačinku a občerstvení s nádherným výhledem na Vranovský zámek.

Total distance: 3895 m
Download file: vranovokolodyje.gpx