Rotunda sv. Kateřiny (Rotunda panny Marie) je Českou národní kulturní památkou. Rotundu najdete v areálu Znojemského hradu a bývalého Znojemského pivovaru. Je postavena na vyvýšeném skalním výběžku a je neobvyklá tím, že se do ní vstupuje schodištěm. Je jednou z mnoha rotund z raného středověku, která byla zbudována na území Moravy a Čech. Od ostatních rotund ji však odlišuje interiér. Románské nástěnné malby z roku 1134 jsou stále zachovány.

Tyto malby jsou výjimečné v celém románském umění Evropy svým zaměřením na ideologii států.

Rotunda byla založena pravděpodobně jako součást Znojemského hradu a tyčí se uprostřed rozsáhlého předhradí. Rotunda sv. Kateřiny sloužila jako hradní kaple. Roku 1710 byl u hradu vybudován pivovar a všechny budovy z předhradí byly strženy. Ovšem dvě stavby se ale zachovaly – Loupežnická věž a rotunda sv. Kateřiny.

Turistická vizitka – Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Vizitka

Na konci 18. století byl v rotundě dokonce umístěn dobytek a sloužila jako chlév. Po stavebních úpravách se z rotundy stala tančírna a výčep piva. K roku 1879 je zde doložena košíkářská dílna.
V roce 1888 byla rotunda sv. Kateřiny zrekonstruována. V rozmezí let 1891-1893 došlo poprvé k restaurování maleb. Další restaurování proběhlo v letech 1938, 1947-49,1969 a 1971